Altın Zirvelerde Dolaşıyor: Ufukta Daha Fazlası mı Var?

Jeopolitik sükunete rağmen güçlü merkez bankası alımları altının 2.354 dolarlık rekor zirvesine ulaşmasını sağladı. PBOC’nin altın rezervlerini artırmaya devam etmesi, küresel bir eğilimi yansıtıyor. Bu da piyasadaki yükselişi körüklüyor. David Rosenberg’in 3.000 dolarlık tahmini merkez bankalarının eylemlerine ve jeopolitik gerilimlere bağlı.

Merkez bankalarının altın fiyatları üzerindeki etkisi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatı, 2.354 dolarla yeni zirvesine ulaştı. Dahası, bunu Orta Doğu’daki gerilimin azalması ve Fed’in faiz indirimi spekülasyonlarına rağmen yaptı. Bu sıçramada, küresel merkez bankalarının altın alımlarını artırması ekili oldu. Özellikle, Çin Halk Bankası’nın alım serisini genişletmesi yükselişi destekledi. Mart ayında Çin Halk Bankası (PBOC) altın rezervlerini üst üste 17. ayda da arttırarak 72,74 milyon onsa yükseltti.

Dünya Altın Konseyi’ne (WGC) göre bu eylem, küresel merkez bankalarının altın talebinin 2023’te 1.037,4 metrik tona yükselerek 2022’deki rekor seviye olan 1.081,9 metrik tona yaklaştığı daha geniş bir trendin parçası. Merkez bankalarının önemli miktarlardaki alımları, altının yeni zirvelere çıkmasında önemli bir etken oldu. Ayrıca, jeopolitik ve ekonomik belirsizliklerin ortasında altının hayati bir rezerv para olarak statüsünün altını çizdi.

Ekonomik göstergeler ve jeopolitik gerginlikler

Önümüzdeki günlerde açıklanacak olan ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri ve Mart ayında 303.000 kişilik beklenmedik güçlü istihdam artışı, Federal Reserve’in faiz stratejisinin şekillenmesinde kritik rol oynayacak. Ayrıca, Orta Doğu’da özellikle İsrail ve Hamas arasındaki gerilimin azalması altını etkileme potansiyeline sahip. FedWatch Aracı, Haziran ayında Fed’in faiz indirimine gitme olasılığının %62’den %48’e düştüğünü gösterdi. Böylece, bu ekonomik göstergeler jeopolitik değişimlerle birleşerek altın yatırımcıları için çok yönlü bir manzara sunuyor.

Altının 3.000 dolara giden yolu!

Ünlü ekonomist David Rosenberg, merkez bankalarının olası faiz indirimleri ve tırmanan jeopolitik huzursuzluğun etkisiyle altının 3.000 dolara kadar yükseleceğini tahmin ediyor. Rosenberg’in ayrıntılı analizi, altının istikrarlı bir tırmanışta olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca, 3.000 dolara doğru gidişinin daha düşük seviyelere gerilemesinden daha olası olduğunu gösteriyor. Bu yükseliş görünümünü, küresel jeopolitik risklerin yanı sıra altın o ile faiz oranları arasındaki negatif korelasyona bağlıyor.

Altın fiyatı teknik görünümü

Piyasa analisti Arslan Ali, altının teknik görünümüne bakıyor. Asya seansında, altın fiyatı 2.333,08 dolardan hafifçe yükseldi. Böylece, pivot noktası 2.353,24 dolarda sahne alıyor. Direnç bölgeleri 2.373,96 dolar, 2.394,67 dolar ve 2.417,38 dolar potansiyel yükseliş hedeflerini işaret ediyor. Aşağı yönde, 2.321,37 dolar, 2.302,65 dolar ve 2.277,15 dolar destek seviyeleri, özellikle tarihsel satın alma faaliyetiyle bilinen 2.300 dolar civarında alıcıları çekebilir.

Altın fiyatı grafiği

50-günlük EMA 2.261,47 dolar ve 200-günlük EMA 2.169,41 dolar gibi teknik göstergeler genel olarak yükseliş eğiliminin altını çiziyor. Ancak 2.353 dolar direncine yakın son test potansiyel bir düzeltmeye işaret ediyor. Bu direncin üzerine çıkması yükseliş eğilimini güçlendirir. Bununla birlikte, 2.325 doların altına inmesi piyasa dinamiklerinde aşağı yönlü bir değişime işaret eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x