Samsung, Bixby’i Üretken Yapay Zeka Özellikleriyle Güncelliyor

Samsung’un sesli asistanı Bixby, 2017’de düzenlenen Galaxy S8 serisinin lansmanında tanıtılmıştı. O günden bu yana Google Asistan ve Apple’ın Siri’sinden geri konumda kalan asistan, şimdi üretken yapay zeka özellikleri ile güçlendirilecek.

Söz konusu bilgi, Samsung’un üst düzey bir yöneticisinin verdiği röportaj ile ortaya çıktı.

Samsung’un mobil iş biriminin başkan yardımcısı Won-joon Choi, CNBC’ye verdiği bir röportajda Samsung’un Bixby’ye nasıl üretken yapay zeka getirmek istediğinden bahsetti ve bunun çok da uzakta olmadığını söyledi;

“Üretken yapay zeka ve LLM (büyük dil modeli) teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte, Bixby’nin Üretken Yapay Zeka ile donatılabilmesi ve gelecekte daha akıllı hale gelebilmesi için Bixby’nin rolünü yeniden tanımlamamız gerektiğine inanıyorum.”

Choi, Bixby’nin üretken yapay zeka özellikleri eklendikten sonra nasıl yeteneklere sahip olacağıyla ilgili bir bilgi paylaşmadı, ancak asistanın artık çok daha iyi ve sezgisel olacağını söyleyebiliriz.

Samsung ve Google, geçtiğimiz Ocak ayında anlaşmaya vararak, Galaxy ürün ailesine sunulacak üretken yapay zeka özellikleri için güçlerini birleştirdiğini açıklamıştı.

Şirketler, Google Cloud’un üretken yapay zeka (Generative AI) teknolojilerini dünyanın dört bir yanındaki Samsung akıllı telefon kullanıcılarına sunmak için işbirliği yapacak.

İş birliği kapsamında Samsung, Google’ın son derece karmaşık görevlerde kullanılmak üzere geliştirdiği en yetenekli ve en kapsamlı modeli Gemini Ultra’yı test eden ilk şirketlerden biri oldu. One UI 6.1 ve Android 14 işletim sistemi ile cihazlar dahili LLM (Büyük Dil Modeli) Gemini Nano’yu da kullanacak. Gemini Nano, Gemini’nin cihaz içi görevler için geliştirdiği en verimli model olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x